Ohlasy

Napsali o nás:

Štěpánka Jislová

http://ldcpraha.weebly.com/blog/asta-sme-uvadi-silnejsi-nez-nekdo

 

Tereza Drahoňovská

KOMIKSOVÁ SÉRIE UKAZUJE ŽIVOT DĚTÍ, CO NEVYRŮSTAJÍ SE SVOU RODINOU,

blog: http://ldcpraha.weebly.com/BLOG/KOMIKSOVA-SERIE-UKAZUJE-ZIVOT-DETI-CO-NEVYRUSTAJI-SE-SVOU-RODINOU

 

Blesk

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-kultura/455106/recenze-nebud-jak-gadzo-rikali-mu-cernobily-komiks-odhaluje-pohnuty-osud-mladeho-roma.html

 

Marek Pokorný

http://www.truelovers.cz/honza-oracko-w-i-p-3/#more-4958

 

Dana Moree

http://www.romea.cz/cz/publicistika/komentare/dana-moree-na-zakladni-otazky-se-odpovida-cinem

 

Tištěná média:

Arrgh! 17. číslo

Romano voďi, leden – únor 2017

A2

 

Reportáže a rozhovory v ČT a ČRo

 

 

Rozhlas:

ČRo Plus (6:49) http://www.rozhlas.cz/plus/zaznamy/#/2017-01-18

Radiožurnál (8.37) http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zaznamy/#/2017-01-21

 

Zpětná vazba od dětského psychologa: 

email zaslaný Ašta šmé v březnu 2017.
 

Dobrý den, 
nedávno mi dorazily všechny tři vaše komiksy, moc děkuji za jejich zaslání i za to, že jste takto pěkně ztvárnili tři silné příběhy.
 
Musím přiznat, že jsem z nich nadšený, přečetl jsem je jedním dechem. Jako psycholog pracuji s dětmi v pěstounské péči, nejbližší mi je tedy příběh o Lili. Chci velmi ocenit Váš přístup k příběhu Lili - zejména to, jak jste dali průchod všem jejím ambivalencím, pocitům vůči vlastní rodině, velmi přirozený a citlivý přístup vaší kolegyně k Lili, která s Lili mluvila, to, že jste se nebáli popsat trable v pěstounské rodině, zároveň jste ukázali i důležité (pozitivní i negativní) momenty, které ukazují velmi pěkný vztah mezi pěstounkou a Lili, v neposlední řadě taky velmi podmanivé a nápadité grafické zpracování. 
 
Další dva příběhy pro mě byly o to zajímavější, že s dětmi s tímto osudem se v praxi příliš nepotkávám, velmi jsem se tedy dozvěděl, a to také dost otevřenou formou. V procesu pěstounské péče, kontaktu s biologickou rodinou apod. se setkávám s neustálým hodnocením pěstounů, biologické rodiny, chování dítěte apod. Velmi osvěžující je pro mě proto nehodnotící postoj ke všem postavám příběhu. Za to vám velmi děkuji. Příběhy se chystám použít ve své terapeutické praxi i jako inspiraci pro další pracovníky v NRP, se kterými se potkávám. 
 
Vaši činnost v oblasti NRP považuji za ojedinělou - přijde mi totiž, že některé organizace překážky a hranice spíše vytvářejí a používají zbytečně konfrontační způsob komunikace. Podle mého názoru vy hranice stíráte, nabízíte čisté lidské příběhy a dokážete tím otvírat safest place to buy viagra online nové pohledy u lidí, kteří situaci neznali. Stejný sen mám i já.
 
Díky moc a přeju vám mnoho úspěchů ve vaší práci, o které jsem přesvědčený, že pomůže mnoha dětem z dětských domovů a pěstounské péče k tomu, aby je lidé lépe chápali.
 
David Teichman
 
 
Reakce z široké veřejnosti z Comics DB.cz:
 
Jankie | OFF | 16:02:46 04.01.2017

Silnější než někdo - jelikož jsem vyrůstal přímo mezi cigánskými rodinami na malém městě, pak bydlel v cigánské čtvrti (křižovatka Cejl/Bratislavská pro Brňáky) a brigádničil s cigány na stavbách, mám k tomuto etniku extrémní odpor založený na mnoha reálných zkušenostech. Tak jsem i přistupoval k tomuto komiksu. Nakonec jsem byl opět jako v případě Lili příjemně překvapen. Komiks jsem slupl jako malinu. Honzovi jsem fandil a doufám, že se má a bude mít dobře. Kresba mi po pár stranách taky sedla.

Přiznám se, že mám silné předsudky ke grantům, neziskovkám apod. (podotýkám že opět na základě mnoha osobních zkušeností). Když jsem uviděl opravdu kvalitní provedení a vlastně "nulovou" cenu, byl jsem lehce rozhořčen, jestli ty peníze nebylo lepší investovat vhodněji. Ale tyto tři příběhy opravdu nenásilnou cestu ukazují (asi nejen) pro mne skrytější část naší společnosti. Forma je vhodně přizpůsobena předpokládané cílové skupině. Uvítal bych klidně další díl, tvrdší až surový,který by zapůsobil i na otrlejší.