O přibjehi (Negotiated stories)

Projekt měl za cíl vytvořit a publikovat dokumentární komiksovou trilogii, zachycující vyprávění a životní příběhy tří českých a slovenských Romů. Výslednou trilogii s názvem O přibjehi vydalo nakladatelství Lipnik v roce 2010 (autoři Vojtěch Mašek, Máša Bořkovcová, Markéta Hajská). Tvořily jí tři jednotlivé komiksové knihy: Ferko, Keva a Albína. Každá kniha je stejně jako její hrdinové jiná jak obsahem, tak strukturou i výtvarným zpracováním. Co je spojuje, je snaha autorů zprostředkovat slovem i obrazem svůj dojem ze setkání se třemi silnými a originálními osobnostmi.

 

Ukázka z Albíny

Komiks Albína vypráví milostný příběh pětačtyřicetileté Romky z Javornicka. Velká část se odehrává v romských osadách na východním Slovensku. Výpověď Albíny doplňují další aktéři, kteří byli přítomni Albínině milostné romanci, jež se započala na přelomu tisíciletí příjezdem humanitárního pracovníka Karla do povodněmi zničených východoslovenských Hermanovců.

 

Ukázka z Kevy

Komiks Keva pojednává o dvacetileté dívce z pražského Smíchova, která má devět sourozenců, pracuje v panérii a má spoustu plánů do života. Portrét mladé Romky, která se musí vypořádat nejen s nástrahami velkoměsta, je sugestivní výpovědí o mladé generaci Romů, žijících v Praze.

 

Ukázka z Ferka

Ferko je komiks o šedesátiletém olašském Romovi s kořeny na Slovensku a Maďarsku. Ferko nás svým vypravěčským stylem blízkým magickému realismu seznamuje se svým pestrým životem plným změn a neuvěřitelných příběhů, nejednou jdoucích o několik generací nazpátek.

 

 

Projekt s názvem „Negotiated Stories“, jehož výstupem je trilogie „O přibjehi“, byl realizován v letech 2009 – 2010 díky podpoře holandské nadace European Cultural Foundation.

Trilogii „O přibjehi“ vydalo nakladatelství Lipnik v roce 2010. Tato trilogie vyšla knižně v roce 2011 ve Francii v nakladatelství Ça et La pod názvem „O přibjehi - Histoires“. 

V roce 2010 získal komiks Albína cenu Muriel na Komiksfestu v Praze za nejlepší komiksový scénář roku.